luni, 10 august 2009

România, campioana europeana la rugby sub 21 de ani

eprezentativa de rugby Under 21 a României a câstigat, sâmbata, titlul de campioana europeana, în urma victoriei obtinute în finala competitiei, la Madrid, în fata formatiei Georgiei, cu scorul de 27-20 (la pauza 0-17). De fapt, romanii si-au pastrat titlul obtinut anul trecut. „Stejareii” nu au inceput prea bine finala, tricolorii ratand o penalitate si un drop-gol. Prima repriza s-a incheiat in favoarea georgienilor, insa rugbystii antrenati de Alexandru Achim si-au revenit in partea secunda a meciului, atunci cand George Catuna a inscris trei eseuri. În minutul 34 al primei reprize, jucatorul georgian Sahlva Mamukashvili a primit cartonas galben, astfel ca adversara echipei noastre a evoluat zece minute în inferioritate numerica. Succesul echipei U 21 vine la doar câteva zile dupa ce reprezentativa Under 20 a României s-a calificat în grupa de elita la CM din Kenya. Reprezentativa tricolora a promovat în prima grupa valorica a Campionatului Mondial, dupa ce s-a impus in fata SUA, in finala competitiei, cu scorul
de 25-13 (6-13).